Początki konfliktu

Pierwsze godziny
Początek Drugiej Wojny Światowej przyniósł Polsce gwałtowne uderzenie niemieckiej machiny wojennej. O świcie 1 września 1939 roku niemiecka Luftwaffe rozpoczęła masowe bombardowania polskich miast, niszcząc ważne infrastruktury i instalacje wojskowe. W tej samej chwili niemieckie jednostki lądowe przekroczyły granicę, atakując posterunki i wioski na zachodzie Polski. Polskie siły powietrzne i naziemne, choć dobrze przygotowane, były zaskoczone i zmuszone do desperackiej obrony swojego kraju.
Westerplatte

Bitwa o Westerplatte stała się symbolem polskiego oporu w obliczu potężnej niemieckiej machiny wojennej. Mimo że obrońcy byli dramatycznie przewyższani liczebnie i uzbrojeniem, to przez siedem dni stawiali opór. Dowódca obrony, major Henryk Sucharski, stał się bohaterem narodowym dzięki swojej nieugiętej postawie i zdolności kierowania obrońcami. Westerplatte stało się inspiracją dla narodu, który patrzył na bohaterstwo i poświęcenie polskich żołnierzy. Drugiej Wojny Światowej
Pierwsze dni

Pierwsze dni wojny były okresem chaosu i paniki. Mimo desperackich wysiłków, polskie siły nie były w stanie zatrzymać niemieckiej inwazji. Ciężkie bombardowania i szybkie postępy niemieckich oddziałów spowodowały, że ludność cywilna uciekała w popłochu w głąb kraju, szukając schronienia przed szalejącym konfliktem. Jednocześnie polskie oddziały stawiały opór na różnych frontach, próbując zatrzymać nacierające wojska wroga.
Pierwszy tydzień

Pierwszy tydzień wojny to okres intensywnych walk na wielu frontach. Pomimo bohaterskich wysiłków polskich żołnierzy, Polska była zmuszona bronić się przed przeważającym wrogiem. Walki były ciężkie i krwawe, a polskie siły były zmuszone do cofania się w obliczu niemieckiej potęgi militarnej. Równocześnie Polska musiała stawić czoła agresji sowieckiej, gdyż Związek Radziecki przekroczył wschodnią granicę, realizując układ zawarty z Niemcami.
Atak ZSRR ze wschodu

17 września 1939 roku Związek Radziecki zaatakował Polskę, zdradzając sojuszników i realizując postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Atak ten był ciosem dla Polski, która musiała stawić czoła dwóm potężnym wrogom jednocześnie. Sowieckie wojska przekraczały granicę, dokonując masowych aresztowań i deportacji. Polska znalazła się w tragicznej sytuacji, zmuszona do walki na dwóch frontach jednocześnie.
Miesiąc wojny

Pierwszy miesiąc wojny był okresem dramatycznych wydarzeń i heroicznych wysiłków polskich obrońców. Pomimo niewyobrażalnej determinacji i ofiarności, Polska była zmuszona bronić się przed przeważającymi siłami niemieckimi i sowieckimi. Bitwy toczyły się na wielu frontach, a polskie siły walczyły zaciekle, choć w obliczu ogromnej przewagi wroga.
Najważniejsze bitwy kampanii wrześniowej

Kampania wrześniowa, chociaż krótka, była pełna zaciętych bitew, które zaważyły na losach Polski. Poniżej znajdują się pięć najważniejszych bitew tego okresu:

Bitwa nad Bzurą:
Drugiej Wojny Światowej Nazwa bitwy: Bitwa nad Bzurą
Dowódcy: Polska - generał Tadeusz Kutrzeba, Niemcy - feldmarszałek Walther von Reichenau Miejsce: Nad rzeką Bzurą, centralna Polska Data: 9-19 września 1939 roku Opis: Bitwa nad Bzurą była jedną z największych bitew kampanii wrześniowej. Polskie siły pod dowództwem generała Kutrzeby stawiły zacięty opór niemieckiej armii, walcząc o każdy metr ziemi. Mimo heroicznych wysiłków polskich żołnierzy, bitwa zakończyła się klęską, a niemieckie wojska zdobyły przewagę nad rzeką Bzurą. Zwycięzca: Niemcy

Bitwa pod Wizną:
Drugiej Wojny Światowej Nazwa bitwy: Bitwa pod Wizną
Dowódcy: Polska - kapitan Władysław Raginis, Niemcy - generał Heinrich von Vietinghoff Miejsce: Wizna, północno-wschodnia Polska Data: 7-10 września 1939 roku Opis: Bitwa pod Wizną, znana również jako polska „Termopile”, była heroicznym oporem polskich obrońców, którzy stawili czoło znacznie przeważającym siłom niemieckim. Pomimo braku szans na zwycięstwo, kapitan Raginis i jego żołnierze bronili się przez trzy dni, opóźniając niemiecką ofensywę. Zwycięzca: Niemcy

Bitwa o Lwów:
Drugiej Wojny Światowej Nazwa bitwy: Bitwa o Lwów
Dowódcy: Polska - generał Władysław Langner, Niemcy - feldmarszałek Wilhelm Ritter von Leeb Miejsce: Lwów, południowo-wschodnia Polska Data: 12-22 września 1939 roku Opis: Bitwa o Lwów była jedną z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej na wschodnim froncie. Polskie oddziały broniły się zaciekle, ale po ciężkich walkach zostały zmuszone do kapitulacji przed niemieckimi i sowieckimi wojskami. Zwycięzca: Niemcy i ZSRR (Sowieci)

Bitwa pod Mokrą:
Drugiej Wojny Światowej Nazwa bitwy: Bitwa pod Mokrą
Dowódcy: Polska - pułkownik Stefan Dąb-Biernacki, Niemcy - generał Fedor von Bock Miejsce: Mokra, południowa Polska Data: 1 września 1939 roku Opis: Bitwa pod Mokrą była jedną z pierwszych bitew kampanii wrześniowej. Polska obrona, składająca się głównie z piechoty i artylerii, zdołała zatrzymać niemiecki atak na tym froncie. Bitwa ta była jednym z niewielu sukcesów polskich sił w początkowej fazie wojny. Zwycięzca: Polska

Bitwa o Warszawę:
Drugiej Wojny Światowej Nazwa bitwy: Bitwa o Warszawę
Dowódcy: Polska - generał Juliusz Rómmel, Niemcy - feldmarszałek Gerd von Rundstedt Miejsce: Warszawa, centralna Polska Data: 8-28 września 1939 roku Opis: Bitwa o Warszawę była jednym z kluczowych momentów kampanii wrześniowej. Polskie siły broniły stolicy zaciekle przez trzy tygodnie, stawiając opór niemieckiej armii. Mimo braku wsparcia ze strony aliantów, Warszawa nie poddała się bez walki, ale w końcu została zmuszona do kapitulacji.

Kapitulacja Polski
Po ponad trzech tygodniach zaciekłych walk i heroicznej obrony, Polska była zmuszona do poddania się potężnym niemieckim i sowieckim najeźdźcom. 28 września 1939 roku władze polskie podpisały akt kapitulacji, kładąc kres kampanii wrześniowej. To tragiczne wydarzenie zakończyło pierwszy etap Drugiej Wojny Światowej na europejskim froncie, ale niezłomny duch polskiego narodu pozostał niepokonany. Kapitulacja Polski przyniosła za sobą tragiczne konsekwencje dla kraju, w tym okupację niemiecką i sowiecką, a także rozpoczęcie okresu okupacji i represji.